Rymanów-Zdrój – nie tylko dla kuracjuszy

Któż z nas nie próbował słynnej wody mineralnej „Celestynka”. Mało osób jednak wie, że odkrycie jej źródła, a także „Klaudii” i „Tytusa”, dało podstawy do założenia uzdrowiska w otoczonej lasami dolinie rzeki Tabor. Obydwie wojny światowe, a zwłaszcza druga, nie oszczędziły kurortu. W 1944 roku dom zdrojowy został spalony, a pozostałe obiekty zdewastowane. Po wojnie uzdrowisko zostało gruntownie odnowione. Powstały też nowe obiekty sanatoryjne, które funkcjonują do dziś. W 1985 roku oddano do użytku sanatorium, w którym leczone są dzieci ze schorzeniami dróg oddechowych. Korzystny mikroklimat, czyste i niczym nieskażone powietrze, to idealne warunki do odzyskania zdrowia i zregenerowania organizmu. W Rymanowie-Zdroju działają baseny kąpielowe, boiska do gier sportowych, dom kultury oraz wiele innych ciekawych obiektów.

Piękno tego uzdrowiska dawno temu utrwalił w swoich wierszach, przebywający tutaj na kuracji, znakomity malarz i poeta, autor „Wesela”, Stanisław Wyspiański. Swoje dzieło – scherzo symfoniczne „Król Kofetua”, stworzył też sławny kompozytor Ludomir Różycki. Rymanów-Zdrój jest miejscowością niezwykle malowniczą. Przyjeżdżają tutaj goście z całej Polski i z zagranicy. Niektórzy odbywają swoje turnusy rehabilitacyjne, a inni szukają miejsca gdzie w spokoju można odpocząć od zgiełku miasta. W Rymanowie Zdroju zaplecze noclegowe jest naprawdę spore. Jest tu wiele miejsc noclegowych o różnym standardzie i na każdą kieszeń. Po całym dniu pełnym atrakcji, pobliskie lokale zapraszają na wieczorki taneczne i dansingi. Takie imprezy stały się już legendą uzdrowiska. Przy dźwiękach muzyki można przysiąść z filiżanką herbaty, czy lampką dobrego wina, porozmawiać albo potańczyć. W sezonie letnim odbywają się tutaj przeróżne koncerty, które goszczą gwiazdy znane z telewizji. Przechadzając się alejkami parku zdrojowego można spotkać znanego aktora czy piosenkarza, który przyjeżdża tutaj, aby odpocząć.

Rymanów-Zdrój jest miejscem wymarzonym na weekendowy wypad. Dwa cudowne dni spędzone w tak fantastycznej miejscowości na długo zostaną w pamięci. Będąc tutaj dłużej można wybrać się na wędrówkę po wzniesieniach Beskidu Niskiego, gdyż to właśnie tu rozpoczyna się wiele szlaków turystycznych prowadzących przez najpiękniejsze zakątki. Czy to latem, czy jesienią Rymanów Zdrój oferuje naprawdę całą masę możliwości do aktywnego odpoczynku.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>