Podlasie – polscy Tatarzy i meczety

Podlasie to jedyny region w Polsce, w którym wciąż można obcować z kulturami, które żyły w granicach dawnej Polski. To właśnie tutaj znajdują się najstarsze i wciąż czynne meczety tatarskie, które są dowodem na bogactwo kulturowe tych ziem. Warto odwiedzić oba meczety i zakosztować w historii polskich tatarów.

Man Holding Black Dslr Camera Took PhotoPolscy Tatarzy

Tatarzy w Polsce pojawili się na przełomie XV i XVI wieku i pochodzili ze Złotej Ordy [https://pl.wikipedia.org/wiki/Tatarzy_w_Polsce]. Po jej rozpadzie, część z nich osiedliła się na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. W zamian za otrzymane ziemie, pełnili oni służbę wojskową. Źródła historyczne podają, że walczyli oni choćby u boku księcia Witolda w słynnej bitwie pod Grunwaldem. Po zawarciu przez Polskę i Litwę unii lubelskiej, niewielka część Lipków, jak nazywano potocznie Tatarów, osiedliła się na ziemiach pomiędzy Tykocinem i Knyszynem. Losy historii nie zmieniły w niczym tego, że Tatarzy byli wyjątkowo lojalnymi obywatelami Polski. Walczyli oni pod naszymi chorągwiami od XVII wieku, aż po kampanię wrześniową.

Meczety

Podobnie jak w niewielkiej miejscowości Pisz [http://www.zuzinkowyswiat.pl/zabytki-architektury-w-piszu-582/], Podlasie skrywa wiele pamiątek związanych z dawnymi dziejami. Obecnie na terenie Podlasia można podziwiać dwa meczety tatarskie. Starszy znajduje się w Kruszynianach, pochodzi on z drugiej połowy XVIII wieku. Drugi to pochodząca z wieku XIX świątynia znajdująca się we wsi Bohoniki. Meczet w Kruszynianach został ufundowany przez Samuela Murza Krzeczowskiego. Był to bohater z bitwy pod Parkanami z 1683 roku. Wtedy to fundator meczetu uratował życie królowi Janowi III Sobieskiemu. Sam meczet w swojej budowie nawiązuje do wystroju świątyni katolickiej. Zbudowany na planie prostokąta, wykończony dwuspadowym dachem z dwoma wieżyczkami od frontu. Z zewnątrz budynek pokryty jest drewnianą boazerią z ciemnozieloną farbą. Aktualnie, meczety pełnią swoją rolę i stanowią miejsce kultu dla żyjących wciąż na tych terenach polskich Tatarów.

Okoliczna baza noclegowa oraz rosnąca popularność Podlasia jako miejsca urlopowego [] sprawia, że obszar nieustannie się rozwija pod względem infrastruktury turystycznej. Warto odwiedzić ten niezwykły region i zajrzeć do polskich meczetów. Jest to jedyne takie miejsce w naszym kraju i jedno z nielicznych w całej Europie. Można tutaj doświadczyć czegoś wyjątkowego. Dzięki poprawiającej się sieci dróg, a nawet nowym połączeniom lotniczym, można się tu łatwo dostać i spokojnie spędzić bogaty w atrakcje czas.

One thought on “Podlasie – polscy Tatarzy i meczety

  1. arni

    Ciekawy region, bogaty w historyczne ciekawostki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>