Kaszubska przygoda

Kaszuby to region kulturowy w północnej Polsce, który jest częścią Pomorza. Region ten zamieszkują Kaszubi, którzy posługują się swoim językiem. Szacuje się, że około 108 tys. mieszkańców posługuje się tym etnolektem na co dzień.

Jedną z miejscowości, które koniecznie trzeba zwiedzić będąc na Kaszubach, są Kartuzy. Podobno serce i stolica Kaszub. Jest to wspaniały zakątek , w którym chyba najsilniej pielęgnowane są tradycje, kultura, język kaszubski. Tam najważniejsza dla każdego mieszkańca jest codzienna kaszubska rutyna, robienie tego, co dawniej robił także dziad i pradziad. Tylko w tej miejscowości można zaobserwować tak silne przywiązanie do historii i tradycji.

Trójmiasto powinno być kolejnym punktem zwiedzania Kaszub. Zarówno w Gdańsku, Sopocie czy Gdyni  nie będziemy narzekać na nudę. Trzeba jedynie pamiętać, aby zarezerwować nocleg, w którymś z tych miast, ponieważ nie jest możliwe, żeby zwiedzić je wszystkie w ciągu jednego dnia. Na szczęście baza noclegowa Trójmiasta, tak jak i całego regionu Kaszub [meteor-turystyka.pl], jest bardzo rozwinięta. Można tu wynająć pokój w eleganckim hotelu, przytulnym pensjonacie, a także w komfortowych i tańszych kwaterach prywatnych.

Największą atrakcją Kaszub są piękne lasy i wkomponowane w nie czyste jeziora. W zachwyt wprowadza również kompleks Jezior Wdzydzkich, czyli tzw. Kaszubskie Morze. Wszystko to mieści się w pięknym i uroczym Wdzydzkim Parku Krajobrazowym. Jezioro Ostrzyckie również urzeka swoim malowniczym krajobrazem. Przejeżdżając przez Mirachowo, nie można ominąć Kaszubskiego Parku Miniatur, w którym można podziwiać modele znanych obiektów z całej Polski w skali 1:25. Są tu też modele postaci ze świata bajek i małe zoo z żywymi zwierzętami.

3 thoughts on “Kaszubska przygoda

  1. Arnold

    Podróż na Kaszuby jest wyprawą do innej rzeczywistości, piękne miejsca, piękni ludzie…

  2. Geologg

    JA wolę góry, specjalizuję się w wycieczkach po paśmie Sudetów, ale chętnie czytam wasze artykuły o różnych miejscowościach. pozdrawiam

  3. Lubella

    Nigdy nie byłam na Kaszubach, chyba najwyższa pora zarezerwować nocleg i jechać :)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>