Atrakcje w Wieliczce – kopalnie, zabytki, kultura

O turystycznych uwarunkowaniach miasta decydują najczęściej dwa czynniki: przyrodniczy oraz kulturowy. Na ten pierwszy miasto wpływ ma niewielki, ciężko bowiem, aby w centralnej Polsce pojawiło się nagle morze lub nad mazurskimi jeziorami wyrosły góry. Dlatego te miejscowości, które walczą o ruch turystyczny, a nie mają walorów przyrodniczych, takich jak np. Stegna (sprawdź ➩ www), kuszą turystów ciekawą ofertą kulturową. Do tej należą zaś przede wszystkim zabytki oraz imprezy i wydarzenia o charakterze kulturalnym.

Historia i zabytki

W Wieliczce (zobacz na ➩ www) nie brakuje ani zabytków, ani historii, ani ciekawych eventów kulturalnych. Oczywiście na pierwszy plan zawsze wychodzą sławne kopalnie soli, dzięki którym rozwija się ruch turystyczny i baza noclegowa, ale także samo miasto ma do zaoferowania kilka atrakcyjnych miejsc, ważnych z historycznego punktu widzenia. Szczególną uwagę należy poświęcić dwóm wielkim kościołom z XII oraz XVI wieku, ratuszowi wraz z rynkiem, niewielkiemu zamkowi żupnemu, w którym obecnie stworzono główną siedzibę jednego z regionalnych muzeów czy kościołowi i szpitalowi św. Ducha, zachowanemu w stanie bardzo dobrym mimo upływu ponad 800 lat. Podczas spaceru po Wieliczce, można przejść się pod budynek, w którym niegdyś mieściły się Łaźnie Salinarne (obecnie nie jest przeznaczony do ruchu turystycznego) oraz pod pałace Przychockich i Konopków, zaadaptowanych na budynki urzędowe.

Imprezy kulturalne

Sporo dzieje się w Wieliczce również na polu kulturalnym, związanym z organizacją różnych wydarzeń. Najpopularniejszym wydarzeniem, mającym miejsce w lipcu i ściągającym uczestników z całej Polski są niewątpliwie dni miasta, organizowane pod nazwą Dni św. Kingi. To właśnie wtedy w Wieliczce rezerwowane są masowo noclegi (szukanie ułatwia Meteor ➩ www). Liczba samych gości przyjeżdżających tu na koncerty, spotkania, wystawy czy festiwale i konkursy powiększa się nawet dwukrotnie, w stosunku do reszty turystycznego sezonu. Dużą popularnością cieszą się wakacyjne Popołudnia ze Straussem, czyli seria koncertów muzyki poważnej, która organizowana jest przez wielickie Muzeum Żup Krakowskich. Na koncerty zapraszani są przede wszystkim polscy artyści, ale również wykonawcy zagraniczni. Tradycją jest goszczenie zwycięzców Festiwalu Chopinowskiego. Dodatkowo, w mieście prężnie działają różne ośrodki i kluby sportowe, dzięki czemu rozrywkę zapewnioną mają również miłośnicy aktywności fizycznej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>